Kina je potvrdila da će do kraja godine prestati preuzimati mnoge vrste recikliranih materijala, što predstavlja velike teškoću za mnoge zemlje EU, jer čak 87 posto europskog recikliranog otpada završi u Kini. Kineska Vlada nedavno je obavijestila Svjetsku trgovinsku organizaciju da namjerava zabraniti uvoz “svih otpada plastika i nesortiranih papira” već do kraja godine. To je ipak veliko iznenađenje i neočekivan odgovor na sadržaj i položaj recikliranog otpada, koji je često prljav, slabo razvrstan te čak i kontaminiran. Primjerice, početkom ove godine irska pošiljka recikliranog papira koja je bila upućena u Kinu bila je presretena u Nizozemskoj i otkriveno je da je ista kontaminirana, stoga je pošiljka vraćena u Irsku. Naglo prekidanje ugovora izazvao je opći alarm, osobito u Velikoj Britaniji, gdje su posljednjih tjedana predstavnici tvrtki koje se bave recikliranjem i starim papirom taj potez opisali kao “vrlo drastičan”.
Razvoj događaja oko Kine i recikliranih sirovina pažljivo prate i Amerikanci, stoga je tvrtka za recikliranje Pratt Industries prepoznala ovu zabranu uvoza u Kini kao priliku da američka industrija obnovi svoj tok recikliranja s najavom će uložiti 2 mlrd. USD u dodatne američke kapacitete za obradu recikliranih sirovina.
Reagirali su i lokalni proizvođači u EU koji žele zadržati sirovine u matičnim zemljama te aktivisti i političari: Caroline Lucas, su-voditeljica UK Green te zastupnica u engleskom parlamentu ističe kako se globalna uporaba plastičnih boca uopće ne kontrolira. Posljedice na okoliš koje stvaraju milijuni odbačenih plastičnih boca svake su minute opasne i apsolutno poražavajuće. Potrošači mogu napraviti izbor koji će ograničiti upotrebu plastičnih boca, ali ključno je za rješavanje ove krize brza akcija Vlade, zaključila je Lucas.