KONFERENCIJA KOMUNALNI OTPAD / 26.09.2024. – Kako ostvariti europske ciljeve u odvajanju i recikliranju?

Zašto je otpad ključno civilizacijsko pitanje?

Komunalni otpad postaje ključno razvojno pitanje, a RH je još uvijek poprilično udaljena od dostizanja europskih ciljeva u odvajanju, recikliranju i smanjenju količine nastalog otpada.  RH trenutno odvaja oko 35% komunalnog otpada, dok najbolje rezultate u EU u odvajanju ostvaruju Njemačka (69,1%) Slovenija (62,6%) i Austrija (62,5%)

Gospodarenje otpadom je vrlo kompleksan problem oko kojeg treba postići društveni konsenzus i treba ga označiti najvišim prioritetom u političkom djelovanju stranaka, političara i nadležnih državnih institucija. Činjenična je kako se RH nalazi na začelju mnogih statističkih pokazatelja kada je u pitanju komunalni otpad u EU traži odlučno i energično djelovanje svih dionika, a ključni projekt izgradnje centara za gospodarenje otpadom za sada nažalost nije polučio očekivane rezultate.

Časopis Komunal organizira tradicionalnu konferenciju OTPAD 2024 koja će ponuditi odgovore na brojna otvorena pitanja, a očekuje se kako će se okupiti ključni dionici iz cjelokupnog sustava gospodarenja otpadom – od komunalnih društava, donositelja odluka na lokalnoj, regionalnoj i državnoj razini do sveučilišnih stručnjaka, proizvođača i dobavljača opreme i tehnologija te pružatelja konzultantskih usluga.

Predviđene teme:

· Kakva je definicija komunalnog otpada?

· Što je uključeno u razvrstavanje i zbrinjavanja otpada, a što u nadzor nad obavljanjem tih djelatnosti?

· Koje radnje mora poduzimati trgovac otpadom i posrednik u gospodarenju otpadom?

· Što je uključeno u obradu otpada – što je postupak oporabe ili termičkog zbrinjavanja?

· Tko je odgovoran ako se gospodarenjem otpadom ugrozi zdravlje ljudi i uzrokuje štetni utjecaj na okoliš?

· Zašto na deponijama nastaju eksplozije i požari?

· Kako se primjenjuje načelo „onečišćivač plaća”?

· Tko je financijski odgovoran za provedbu sanacijskih mjera zbog štete koja je prouzročena neodgovarajućim gospodarenjem otpadom?

· Kako spriječiti nastanak nove količine otpada?

· Što znači priprema otpada za ponovnu uporabu?

· Zašto je hrvatsko društvo podcijenilo recikliranje otpada?

· Kakvi su ostali postupci oporabe poput energetske oporabe ili spaljivanja komunalnog otpada?

Konferencija OTPAD 2024, održati će se 26. 09. 2024. u hotelu Westin (Zagreb), a poslužit će kao platforma za otvorenu raspravu i za iznošenje prijedloga za postizanje boljih rezultata, kao i za prijenos dobrih praksi iz razvijenih zemalja EU-a.

Prijave su otvorene, a više informacija o konferenciji i temama možete pronaći na našem webu.

PRIJAVNICA

Časopis KOMUNAL