Novi plutajući uređaj „Energy Fish“ nudi malu revoluciju u hidroenergetskoj industriji koja se bazira na korištenju riječnih struja za proizvodnju električne energije i to bez brane, odnosno bez betonskih konstrukcija, tek uz pomoć plutajuće turbine. Uređaj je razvijen od strane njemačkog start up-a Energy Miner i djeluje kao mini hidroelektrana koja iskorištava brzinu protoka, a ne visinske razlike u vodotocima, što je čini vrlo inovativnom i ekološki prihvatljivom alternativom tradicionalnim hidroenergetskim metodama. Prema riječima suosnivača Richarda Eicka, ova tehnologija uključuje prethodno neiskorištena područja hidroenergije, pružajući jednostavnije rješenje za proizvodnju energije korištenjem vodotoka i to na vrlo stabilan način.
Svaki od opisanih plutajućih uređaja može proizvesti električnu energiju dovoljnu za opskrbu do pet domova, dok je vizija Energy Minera puno šira i ona se proteže izvan okvira pojedinačnih uređaja i predviđa stvaranje “rojeva” od oko 100 jedinica, usput tvoreći decentralizirani energetski sustav. Ovaj pristup je uistinu inovativan te eliminira potrebu za masivnim, centraliziranim elektranama, čineći proizvodnju energije prilagodljivom lokalnim resursima uz istovremeno smanjenje poremećaja u okolišu. Vlasnici naglašavaju brojne prednosti ovih decentraliziranih rješenja, koja mogu raditi u skladu s prirodom samog vodotoka i ne narušavanju okoliš, odnosno nemaju značajne ekološke smetnje te mogu imati posebni značaj za manje ruralne zajednice.
Međutim, poznato je kako su zelene udruge protiv bilo kakve proizvodnje električne energije na vodotocima, stoga i navedena tehnologija nailazi na kritike u Njemačkoj. Stručnjak za vodotoke, biolog Jörg Gist, izražava zabrinutost zbog mogućeg okolišnog utjecaja ovog inovativnog sustava, a koji se temelji na korištenju turbina na potocima i rijekama, odnosno kako su moguće posljedice na sav život u vodi. Upravo se u tom cilju provode razna testiranja, mjerenja i istraživanja koja koriste i sonarne sustave u cilju razumijevanja ponašanja ribe kada se nađu u blizini tih turbina. Sve ove početne teškoće su uobičajene za probnu proizvodnju i nije ih moguće izbjeći, jer bi bez njih proizvođači mogli riskirati puno veću štetu. Unatoč svim ograničenjima proizvođač Energy Miner planira instalirati svoje prve centrale – operativne rojeve već sljedeće godine, što bi zasigurno predstavljalo novu eru u proizvodnji održive i decentralizirane hidroenergije.