PRIJAVE U TIJEKU: Konferencija „Otpad“ 26.09.2024. otvara temu LANDFILL taksi!

Tradicionalna konferencija časopisa Komunal „Otpad 2024“ održat će se 26.09.2024. u zagrebačkom hotelu Westin. Skup će okupiti ključne dionike iz sektora gospodarenja otpadom: komunalna društva, donositelje odluka na lokalnoj, regionalnoj i državnoj razini kao i sveučilišne stručnjake, proizvođače i dobavljače opreme i tehnologija te pružatelje konzultantskih usluga.

DRAFT PROGRAM
Predviđene teme potaknut će raspravu o ključnim sektorskim problemima, stoga će sektorski stručnjaci pokušati ponuditi odgovore na aktualna pitanja:
• Kada će se uvesti takse za odlagališta – tzv. landfill taksa?
• Kako funkcioniraju hrvatski CGO centri?
• Hrvatska dobiti spalionicu otpada?
• Postoji li cjelovit sustav gospodarenja otpadom i koliko iznosi udio recikliranja?
• Tko je odgovoran ako se gospodarenjem otpadom ugrozi zdravlje ljudi i uzrokuje štetni utjecaj na okoliš?
• Zašto na odlagalištima – deponijama nastaju eksplozije i požari?
• Tko je financijski odgovoran za provedbu sanacijskih mjera zbog štete koja je prouzročena neodgovarajućim gospodarenjem otpadom?
• Kako spriječiti nastanak nove količine otpada?
• Zašto je hrvatsko društvo podcijenilo recikliranje otpada?
• Kakvi su ostali postupci oporabe poput energetske oporabe ili spaljivanja komunalnog otpada?

Brojne komunalne tvrtke i njihovi vodeći čelnici koji su se već prijavili za sudjelovanje na konferenciji OTPAD 2024 apeliraju na nadležne institucije da se bez odlaganja uvedu takse te da se relaksiraju procedure za projektiranje i izgradnju energana na otpad, a u skladu s najboljom praksom iz razvijenih EU zemalja koje su već poduzele mjere EU-a za postizanje učinaka kružnog gospodarstva do 2050.

Osigurajte svoje mjesto na vrijeme ispunjavanjem PRIJAVNICE, a za detaljnije informacije o temama i satnici prilažemo DRAFT PROGRAM