Posljednjih mjeseci, posebice tijekom drugog vala pandemije, nitko nije u stanju izraditi te do kraja ustrajati na preciznijim poslovnim planovima za narednu godinu. Nitko ne može predvidjeti smjer u kojem će se razvijati globalno društvo i svjetska ekonomija, niti koliko će trajati aktualni pandemijski zagrljaj koji otežava poslovanje mnogih sektora, pa tako i aktivnosti komunalnih tvrtki i djelokrug lokalnih samouprava.
Digitalizacija se neće zaustaviti
Ono što je sigurno, bez obzira na razinu djelotvornosti i raširenosti cjepiva, je kako će se nove tehnologije, uključujući umjetnu inteligenciju nametati strelovitom brzinom i kako će ulaziti u sve pore poslovanja u komunalnom sektoru. Možemo očekivati sve više autonomnih vozila u bogatijim gradovima, ali i velik rast udjela električnih vozila, posebno u javnom prijevozu.
Više plastičnog otpada
Prije pandemije se samo u Pekingu dnevno koristilo oko 7 milijuna kompleta za dostavu hrane, a pandemija je u gotovo svim zemljama pojačala korištenje ove vrste ambalaže. Očekuju se daljnje oscilacije u cijeni otpadne plastike jer se EU zemlje još uvijek nisu oporavile od kineskog embarga na otpadnu plastiku koji je snažno uzdrmao tržište i pokrenuo nove trendove. Mnogobrojne svjetske asocijacije koje okupljaju proizvođače recikliranih materijala uglavnom predviđaju pad potražnje za sirovinama u 2021. godini i oporavak tržišta tek u 2022. Većina analitičara navodi kako bi se Kina mogla oporaviti brže od ostatka svijeta, čime će se i smanjiti pritisak iz prethodnih godina na količine, a time vjerojatno i na cijene većine svjetskih sirovina.
Opuštanje mjera?
Različite prognoze pretpostavljaju kako će mjere zaključavanja kod većine zemalja izazvati složene i dugotrajne posljedice, iako će one zemlje koje su postigle zdravstveni napredak ubrzo ublažavati ograničenja, već u prvom kvartalu 2021. Mjere socijalne distance te različitih kontrola mogle bi ostati na snazi i duži period, zbog čega bi glavna gospodarstva mogla trpjeti značajne posljedice od sekundarnih valova pandemije koja je nesumnjivo izazvala katastrofalne posljedice po javno zdravstvo, ali i za svjetsko gospodarstvo.
CO2 emisije će se smanjiti za 7%
Prognoze govore kako će se štetne emisije smanjiti na približno 34 GtCO2, što će u ovoj godini biti otprilike 7% niže u odnosu na 2019. godinu. Globalna zaključavanja uslijed pojave Covida-19 uzrokovala su smanjenje emisija fosilnih goriva za oko 2,4 milijarde tona u 2020. godini i to će u odnosu na ranije godine biti rekordan pad, pokazala su istraživanja nekih sveučilišta te okolišnih nevladinih organizacija. Emisije iz prometa čine najveći udio u globalnom smanjenju emisija. Klima će i dalje biti glavna svjetska okolišna tema, a očekuje se kako će se emisije kopnenog prijevoza, poput vožnje automobilom, uskoro vratiti na stare vrijednosti, iako su tijekom 2020. pale skoro na polovicu ranijih vrijednosti.