ISTEKLA KONCESIJA ZA PROČISTAČ U MARIBORU: Nakon 20 godina uređaj ponovno u vlasništvu općine!

Nakon dva desetljeća koncesije, mariborski pročistač s kapacitetom od 7000 kubičnih metara vode na sat, odnosno dnevno se pročisti 25.000 kubika vode, odnosno oko devet milijuna kubika godišnje. Ovaj uređaj se ponovno nalazi u vlasništvu općine. To je drugi po veličini pročistač otpadnih voda u Sloveniji, a na upravljanje ga je dobilo javno poduzeće Mariborski vodovod. – Projekt prijenosa vlasništva centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda trajao je više od 15 mjeseci. Odradili smo jako puno posla i mislim da smo dobro pripremljeni za obavljanje poslova koji su nam povjereni u skladu sa zakonom i za dobrobit prirode i građana, rekao je direktor Vodovoda Miran Jug. Svih devet djelatnika pogona prešlo je u radni odnos u Mariborskom vodovodu, a ističe se kako su oni adekvatno pripremljeni za nove zadatke i za daljnji nesmetan rad pogona.

Uređaj se nalazi u Dogošama, a 2000. godine ga je kroz javno-privatnom partnerstvo počela graditi privatna tvrtka Aquasystems i radilo se o najvećem slovenskom pročistaču u porječju rijeke Drave. U ovoj tvrtki su istaknuli kako su nakon 20 godina ponosni na rezultate, jer su izgradili važan srednjoeuropski referentni uređaj za pročišćavanje otpadnih voda i time postavili visoke standarde za ostale slovenske gradove u smislu učinkovitosti pročišćavanja otpadnih voda te upravljanja i rada uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Javni holdinga Maribor, pod čijim okriljem djeluje i Mariborski vodovod je prilikom primopredaje potvrdio kako je uređaj u izvrsnom stanju, što znači da se njime dobro upravlja. Za građane se ništa neće promijeniti, osim promijenjenog obračuna troškova koji bi trebali donijeti niže cijene, ističu u gradskoj upravi. Međutim, u skoroj budućnosti bi Maribor trebao dodatno nadograditi uređaj, uključujući natkrivanje sabirnih bazena, kako bi se smanjio utjecaj na okoliš.