Središnji regionalni skup komunalnog sektora s temom urbanog šumarstva, zelenog urbanizma i upravljanja grobljima održat će se od 20.-22.11.2024. na Lošinju (hotel Punta, Veli Lošinj) u organizaciji časopisa Komunal. Tri tematski slična eventa okupit će mnogobrojne čelnike JLS, gradonačelnike, načelnike, župane, direktore komunalnih poduzeća kao i stručnjake za urbanizam i prostorno planiranje.
Skup će se održati u hotelu Punta u Velom Lošinju, gdje je predviđen i smještaj sudionika. Za sudionike skupa osigurane su povlaštene cijene smještaja uz obaveznu napomenu sudjelovanja na skupu. Smještaj je moguće rezervirati direktnim upitom na mail jelena.karamarko@jadranka.hr.
OKRUGLI STOL 20.11.2024.
U sklopu konferencije URBANE ŠUME I OZELENJIVANJE održat će se OKRUGLI STOL na temu većeg korištenja drvne biomase iz urbanih šuma.
Najavljeno je sudjelovanje:
1. Ivica Lukanović, zastupnik, Hrvatski sabor (tbc)
2. Jozo Jović, predsjednik, Hrvatska udruga za biomasu CROBIOM (tbc)
3. Anđelko Dobročinac, načelnik, Općina Tovarnik
4. Ivan Brzić, načelnik, Općina Bebrina
5. Renato Mladen Martinac, šef prodaje, Centrometal Macinec – proizvodnja peći i kotlova
6. Željko Kuprešak, direktor, Energana Županja
7. Prof.dr.sc. Ivica Tikvić, redoviti profesor, Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Zagreb
8. Ivan Pobi, direktor, komunalno društvo Doroslov Donji Miholjac (tbc)
Presjek trenutnog stanja i mogućnosti za poboljšanje korištenja drvne biomase biti će obrđene kroz uvodne teme:
„Mogućnosti za prikupljanje drvne biomase od komunalnih tvrtki i JLS” – Blanka Kobaš, kogeneracijsko postrojenje/ elektrana Uni Viridas, Babina Greda
“Korištenje drvnog peleta u javnoj nabavi“ – Goran Petranović, RST Pellets Delnice
URBANE ŠUME I OZELENJIVANJE 20.11.2024.
ZELENO-URBANO PROJEKTIRANJE 21.11.2024.
Prostorno planiranje je ključna funkcija za državu, ali i za svaku lokalnu sredinu. Znanost ističe kako se kod prostornog planiranja mora postići uska suradnja između tri razine – lokalne samouprave, županija i resornog ministarstva. Dobri prostorni planovi trebaju trajati i izdržati test vremena, a u posljednje vrijeme postoji trend čestih izmjena, stoga je i teško utvrditi radi li se o stvarnim potrebama za izmjenama, ili za prilagodbama interesima ulagača ili drugih skupina.
Posebno je osjetljivo prostorno planiranje za većinu mjesta na Jadranu, koja u svojim prostornim planovima imaju ucrtane turističke zone, dok se u stvarnosti u pogledu realizacije ponešto razlikuje, a turistički kapaciteti se nerijetko koriste tek nekoliko mjeseci kroz godinu. Važan segment prostornog planiranja su i poslovne i industrijske zone kao pokretači razvoja i zapošljavanja u cijeloj državi. Generalno gledajući, velika odgovornost leži na lokalnim čelnicima koji kroz prostorno planiranje nastoje pomiriti interese svih dionika involviranih u razvoj turizma i razvoj lokalnih sredina.
ADRIATIC CEMETERY DAYS 22.11.2024.
Jedinstveni stručni skup na temu grobalja i pogrebnih usluga će kroz dva dana obraditi povijesne, kulturološke i antropologijske teme s jedne te primjene zakonskih, prostorno-planskih, arhitektonskih i tehnoloških rješenja u upravljanju grobljima na Mediteranu s druge strane.
Predstavnici grobljanskih poduzeća već dugi niz godina rade na promociji groblja kao atraktivnog turističkog sadržaja te aktivnijem pozicioniranju groblja u medijima i javnosti što je do sada rezultiralo blagim, ali pozitivnim promjenama u viđenju groblja kao turističke atrakcije te povećanju turističkih obilazaka groblja diljem Hrvatske. Osim važnog pitanja promocije groblja, konferencija će govoriti i o mogućnostima sufinanciranja obnove i širenja groblja iz EU fondova, a važna tema bit će i sve popularnije groblje kućnih ljubimaca koje predstavlja sve veći problem, pogotovo u većim gradovima.
Ispunite svoju PDF ili ONLINE prijavnicu na vrijeme. Prijave su otvorene do 20.11.2024.
Kristina Kranjčec
Časopis KOMUNAL
I. Kršnjavoga 1/II, 10000 Zagreb
T: +385(0)1 6329 111 | E: info@komunal.hr