U ponedjeljak 27. 01.2025. u hotelu Radisson RED u Bruxellesu održana je Konferencija o lobiranju i EU financiranju za zemlje jugoistočne Europe, u organizaciji časopisa Komunal.
Stručnjaci iz komunalnog i lobističkog sektora, dobavljači tehnologija, predstavnici jedinica lokalne i regionalne samouprave za okoliš i recikliranje iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Srbije, te europski diplomatski predstavnici raspravljali su o ključnim prilikama i izazovima u financiranju komunalne, energetske i industrijske infrastrukture. Konferencija je otvorena govorom Erola Avdovića, ambasadora Bosne i Hercegovine sa sjedištem u Bruxellesu. S pozdravnim govorom, osim organizatora časopisa Komunal, okupljenim se obratila i Mia Glamuzina, predstavnica Privredne / gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine (PKFBIH).
Prvi dio rasprave bio je posvećen europskim temama u regiji JIE, s posebnim naglaskom na pristupanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji, te je bio otvoren pozdravnom video porukom zastupnika u Europskom parlamentu hrvatskog predstavnika Karla Resslera, a bilo je predviđeno i obraćanje danskog predstavnika Pera Clausena, no uslijed tehničkih razloga i online veze nije se mogla provesti kvalitetna rasprava. Ovaj tematski blok je upotpunjen mini panel raspravom o praktičnim iskustvima i preporukama kod lobiranja i sektorskog zagovaranja u Bruxellesu u kojoj su sudjelovali Ivan Delibašić, iskusni lobist iz EU udruge Europe Hydrogen te Krunoslav Srpak, trenutni voditelj Predstavništvo Slavonije, Baranje i Srijema u Bruxellesu. Blok je zaokružen istupom Rebeke Overlop iz kabineta premijera Regije Bruxelles, u pogledu boljeg razumijevanja procesa u Bruxellesu, uključujući osvrt na EU politike, ali i preporuke oko povećanja vidljivosti nekih regija ili zemalja.
Drugi tematski blok analizirao je teme europskog financiranja u okviru aktivne razvojne politike i EU programe, uz izlaganja istaknutih stručnjakinja za komunalne usluge i zaštitu okoliša. Slovenska iskustva oko povlačenja EU sredstava predstavila je mr.sc. Veronika Cukrov iz Odvjetničkog ureda Cukrov iz Ljubljane, a o EU natječajima i javnim pozivima za energetiku i sunčevu energiju govorio je prof.dr.sc. Ljubomir Majdandžić iz Hrvatske udruga za sunčevu energiju. Temu klimatskih i okolišnih izazova u budućim politikama EU predstavila je Chiara Antonelli iz IEEP – Instituta za klimatske politike sa sjedištem u Bruxellesu.
Sljedeći blok se odnosio na komunalne i okolišne teme, a Marta Gurin iz Konfederacije europskih postrojenja za proizvodnju energije iz otpada (CEWEP) je predstavila europsku mrežu postrojenja – energana na komunalni otpad, ili jednostavnije rečeno spalionice otpada. Uz njih, sudjelovali su i predstavnici Grada Gračanica, kao i ostali govornici koji su predstavili inovativne tehnologije recikliranja poput Adila Delismailovića iz kompanije MG Handel iz Beča u Austriji. Preporuke za financiranje od strane lokalnih dionika iznijeli su Amela Hrbat iz tvrtke EKOPAK.d.o.o. Sarajevo i Samir Memić iz JKP Standard d.o.o. Konjic.
Posljednji dio konferencije bio je posvećen energetskoj i klimatskoj politici Europske unije s naglaskom na Europski zeleni plan, strategiju industrijskog razvoja i ulogu umjetne inteligencije u zelenoj energetskoj tranziciji o čemu je govorila dr.sc. Biljana Kulišić iz Europske komisija DG Energy – Directorate General for Energy. Ivan Delibašić iz NGO udruge Europe Hydrogen je pojasnio procese afirmacije vodika, kao jednog od ključnih goriva budućnosti.
Zaključci i preporuke konferencije naglašavaju važnost jačeg povezivanja različitih institucionalnih, poslovnih i izvaninstitucionalnih dionika iz regije JIE s europskim institucijama u cilju boljeg razumijevanja, što je prema riječima briselskih dionika kontinuirani proces koji će će odvijati u narednom periodu. Također, tražila se i bolja i veća dispozicija dostupnih sredstava te ubrzavanje pristupnog procesa.
IZJAVE:
Erol Avdović, ambasador Bosne i Hercegovine u Belgiji
Bilo mi je veliko zadovoljstvo prisustvovati na ovom događaju ovdje u Bruxellesu, a pozitivno sam iznenađen razinom interesa koji su pokazali sudionici iz BiH. Vidim ovo kao početak procesa i sigurno je kako nas očekuje puno zajedničkog djelovanja u budućnosti.
Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu, Hrvatska
BiH je nažalost još jedina od šest država tzv. Zapadnog Balkana koja nije predstavila svoju Reformsku agendu, jasan pregled nacionalnog plana reforma i investicija. Dogovor je nužan kako bi BiH dobila pristup fondu od više od milijardu eura.
Sadmir Džebo, gradonačelnik Grada Gračanice
Mi želimo više informacija o EU sredstvima. Nastojimo ostvariti minimalan negativan utjecaj na prirodnu sredinu na području grada Gračanice i šire. Dakle, želimo značajno unapređenje sistema odvojenog sakupljanja, reciklaže i ponovne upotrebe komunalnog otpada u cijeloj FBiH, eliminiranje i saniranje nelegalnih odlagališta otpada te izgradnju regionalnih sanitarnih deponija i regionalnih centara za upravljanje otpadom.
dr.sc. Biljana Kulišić, EK, DG Energy – Directorate General for Energy
Biomasa za energiju mora se proizvoditi, prerađivati i koristiti na održiv i učinkovit način kako bi se optimizirala ušteda emisija stakleničkih plinova i postigla održiva energetska proizvodnja. Primjerice, važan je kaskadni pristup i korištenje ostataka iz proizvodnog procesa, a ne sirovina. Proces učenja o EU politikama podrazumijeva dugotrajan i predan pristup te usporedbu s drugim zemljama.
U Bruxelles, 27.01.2025.