LAST CALL: Posljednje prijave u tijeku – KOMUNALNI DANI NA LOŠINJU 20.-22.11.

Poštovani,

pozivamo Vas na središnji regionalni skup komunalnog sektora s temom urbanog šumarstva, zelenog urbanizma i upravljanja grobljima koji će se održati će se od 20.-22.11.2024. na Lošinju (hotel Punta, Veli Lošinj) u organizaciji časopisa Komunal. Tri tematski slična eventa okupit će mnogobrojne čelnike JLS, gradonačelnike, načelnike, župane, direktore komunalnih poduzeća kao i stručnjake za urbanizam i prostorno planiranje.
Skup će se održati u hotelu Punta u Velom Lošinju, gdje je predviđen i smještaj sudionika. Za sudionike skupa osigurane su povlaštene cijene smještaja uz obaveznu napomenu sudjelovanja na skupu. Smještaj je moguće rezervirati direktnim upitom na mail jelena.karamarko@jadranka.hr.

Prijave za svaku konferenciju su otvorene do početka programa tog dana.

PROGRAM

URBANE ŠUME I OZELENJIVANJE 20.11.2024.

Urbanizirana područja postaju okosnica modernog života, jer ona kreiraju prilike za ugodno stanovanje, kulturnu raznolikost te imaju brojna mjesta za zabavu, no često im nedostaje više zelenih površina. To se srećom sve više mijenja, jer sve više lokalnih zajednica preispituje planiranje u gradovima kako bi stvorili zelenije i ugodnije okruženje, a brojne politike EU-a su također usmjerene na porast pošumljavanja i borbu s posljedicama klimatskih promjena. Zapravo, drveće postaje ključno u jačanju otpornosti na klimatske promjene jer pruža hlad i smanjuje toplinske valove, a stručnjaci naglašavaju kako novi projekti ozelenjivanja urbanih područja donose dugoročne koristi zajednicama u velikim gradovima gdje su ekstremne klimatske promjene dodatno pogoršane nedostatakom ili reduciranjem zelenih površina.
Zanimljive stručne teme urbanog šumarstva:
KAKO PRONAĆI PRAVA RJEŠENJA ZA REVITALIZACIJU URBANIH STABALA? 
Kako funkcionira ekosustv urbanih stabala?
Što znači procjena vitalnosti urbanih stabala pomoću hijerarhijske metode na temelju morfoloških pokazatelja?
Kako provesti revitalizaciju urbanih stabala i njihovih ekosustava?  
Zašto je potreban management plan za ekosustave urbanih stabala?
Što je uključeno u ekosustavna rješenja za unapređenje vitalnosti urbanih stabala koja se odnose na sistematski pregled ekosustava urbanih stabala?
Koje su ekološke mjere potrebne za renaturalizacije staništa urbanih stabala koje se odnose na prirodnu organsku tvar?
Što je inovativno dodavanje hranjiva, popravljanje obilježja tla, ekološko navodnjavanje, mikroklima urbanih stabala i zaštita prostora urbanih stabala?
Koje su biološke mjere potrebne za renaturalizacije ekosustava urbanih stabala koje se odnose na prizemnu vegetaciju i sloj grmlja oko urbanih stabala, obnovu mikro i mezofaune u tlu, obnovu prirodnih mikroorganizam u tlu?
Što podrazumijeva prilagodba postojećih mjera njege urbanih stabala ekosustavnim principima?
itd…

  

ZELENO-URBANO PROJEKTIRANJE 21.11.2024.

Prostorno planiranje je ključna funkcija za državu, ali i za svaku lokalnu sredinu. Znanost ističe kako se kod prostornog planiranja mora postići uska suradnja između tri razine – lokalne samouprave, županija i nadležnog resornog ministarstva. Dobri prostorni planovi trebaju trajati i izdržati test vremena, ali svjedoci smo kako u posljednje vrijeme postoji trend vrlo čestih izmjena, stoga je vrlo teško utvrditi radi li se o stvarnim potrebama za izmjenama, ili za prilagodbama interesima ulagača ili drugih skupina. Posebno je osjetljivo prostorno planiranje za većinu mjesta na Jadranu, koja u svojim prostornim planovima imaju ucrtane turističke zone. U stvarnosti se u pogledu realizacije planova ponešto razlikuju prilike u različitim sredinama, ali za sada je zajednička karakteristika kako se turistički kapaciteti nerijetko koriste tek nekoliko mjeseci kroz godinu, a za njihovu izgradnju često su potrebni kompromisi u lokalnim sredinama.

Važan segment prostornog planiranja su i poslovne i industrijske zone kao pokretači razvoja i zapošljavanja u cijeloj državi. Generalno gledajući, velika odgovornost leži na lokalnim čelnicima koji kroz prostorno planiranje nastoje pomiriti interese svih dionika involviranih u razvoj turizma, vodeći istovremeno računa o razvoju lokalnih sredina.

Posebno je osjetljivo prostorno planiranje za većinu mjesta na Jadranu, koja u svojim prostornim planovima imaju ucrtane turističke zone, dok se u stvarnosti u pogledu realizacije ponešto razlikuje, a turistički kapaciteti se nerijetko koriste tek nekoliko mjeseci kroz godinu. Važan segment prostornog planiranja su i poslovne i industrijske zone kao pokretači razvoja i zapošljavanja u cijeloj državi. Generalno gledajući, velika odgovornost leži na lokalnim čelnicima koji kroz prostorno planiranje nastoje pomiriti interese svih dionika involviranih u razvoj turizma i razvoj lokalnih sredina.

  

ADRIATIC CEMETERY DAYS 22.11.2024.

Jedinstveni stručni skup sa temom održavanja i izgradnje grobalja i obavljanja pogrebnih usluga se više od desetljeća održava u različitim gradovima na istočnoj obali Jadrana, stoga će i ove godine kroz dva dana obraditi povijesne, kulturološke i antropologijske teme s jedne te primjene zakonskih, prostorno-planskih, arhitektonskih i tehnoloških rješenja u upravljanju grobljima na Mediteranu s druge strane.

Predstavnici grobljanskih poduzeća već dugi niz godina rade na promociji groblja kao atraktivnog turističkog sadržaja te aktivnijem pozicioniranju groblja u medijima i javnosti što je do sada rezultiralo blagim, ali pozitivnim promjenama u viđenju lokalnih groblja kao važnih turističkih atrakcija te kroz povećanje turističkih obilazaka groblja diljem Hrvatske. Osim važnog pitanja promocije groblja, konferencija će govoriti o mogućnostima sufinanciranja obnove i širenja groblja iz EU izvora, a važna tema bit će i sve veća popularnost grobalja za kućne ljubimce čije funkcioniranje predstavlja sve veći izazov, pogotovo u većim gradovima.

   Ispunite svoju PDF ili ONLINE prijavnicu na vrijeme. Prijave za svaku konferenciju su otvorene do početka programa tog dana.

 

Kristina Kranjčec

Časopis KOMUNAL

I. Kršnjavoga 1/II, 10000 Zagreb

T: +385(0)1 6329 111 | E: info@komunal.hr

Komentiranje nije dozvoljeno.