PLITVICE 06-07.03.2025.: KONFERENCIJA O TEHNIČKIM ASPEKTIMA VODOOPSKRBE I ODVODNJE

Ovogodišnja Tehnička konferencije o vodama održat će se na Plitvičkim jezerima, u hotelu Jezero 06.-07.03., a bogat program će obraditi brojne aspekte primjene najnovijih tehnologija, primjenu inovacijama i niz tehničko-regulativnih aktualnosti u sektoru vodoopskrbe i odvodnje.

CIJEVI

Vodna infrastruktura i izgradnja aglomeracija igraju ključnu ulogu u urbanom i industrijskom razvoju, a takvi projekti koriste cijevi malog, kao i velikog promjera koje služe različitim, ali jednako važnim svrhama. Europska industrija plastičnih cijevi je zadnjih par godina bila pogođena posljedicama pandemije COVID-19, nakon velike gospodarske ekspanzije poslije recesije 2008. godine. Otpornost je bila od presudne važnosti, a industrija cijevi je pokazala svoju sposobnost prilagodbe promjenjivim gospodarskim uvjetima. Očekuje se kako će 2025. biti godina oporavka za sektor cijevi, ali i dalje kod većine proizvođača postoji određena tržišna neizvjesnost te slabija financijska pozicija. Nedvojbeno je kako mnogo toga ovisi od građevinskog sektora, jer ako on i dalje u Europi bude pogođen, industrija plastičnih cijevi mogla bi osjetiti posljedice zbog zaustavljanja projekata, odnosno zbog nedostatka aktivnih ulaganja.

Rastuća potražnja za otpornim i održivim sustavima vodovodnih cijevi natjerala je industriju da se već danas usredotoči na optimizaciju rješenja za cijevi malog, kao i velikog promjera. Dok manje cijevi nude prilagodljivost u urbanim sredinama, cijevi velikog promjera ključne su za rješavanje velikih problema s vodom, od mreža za navodnjavanje do upravljanja oborinskim vodama. S napretkom materijala i poboljšanim tehnikama ugradnje, kao što su tehnologije bez iskopa i robotska inspekcija za održavanje, budućnost vodovodne infrastrukture postaje sve učinkovitija i ekološki prihvatljivija.

PUMPE

U narednim godinama očekuju se značajne inovacije koje će poboljšati njihovu učinkovitost, pouzdanost i održivost pumpi. Jedna od najvažnijih inovacija za razvoj pametnih pumpi je korištenje senzora i naprednih algoritama za optimizaciju rada. Ove pumpe mogu u stvarnom vremenu pratiti protok, tlak i temperaturu, predviđati i prevenirati kvarove i zastoje te automatski prilagođavati rad kako bi smanjile potrošnju energije. Osim toga, sve veći broj pumpi bit će integriran u tehnološku mrežu, odnosno povezan putem Internet of Things (IoT) tehnologije, omogućujući daljinsko upravljanje i praćenje njihovih performansi. Isto tako, proizvođači ulažu u energetski učinkovitije motore i dizajne koji minimiziraju potrošnju energije, što je ključno za smanjenje troškova i ekološkog utjecaja.

Osim primjene ovih inteligentnih sustava koji poboljšavaju rad pumpi, dolazi i do revolucije u samoj proizvodnji pumpi. 3D ispis omogućava bržu i ekonomičniju izradu prilagođenih komponenti, čime se smanjuju troškovi održavanja i poboljšava fleksibilnost u industrijskim primjenama. Također, sve se više istražuje i korištenje alternativnih materijala, poput kompozita i plastike, koji su lakši, izdržljiviji i otporniji na koroziju, što je također važno kod funkcioniranja i održavanja pumpi. Tehnologije virtualne i proširene stvarnosti (VR i AR) donose nove mogućnosti u servisiranju i edukaciji, omogućujući tehničarima detaljan pregled unutarnjih komponenti pumpi i olakšavanje popravaka.

PROČISTAČI

Važnost problema čiste vode osobito naglašava činjenica kako većina zemalja EU vjerojatno neće postići cilj da do 2027. sve površinske vode budu u prihvatljivom stanju. Nepoduzimanje mjera moglo bi rezultirati pravnim posljedicama, kao što je slučaj u Nizozemskoj, gdje je vlada suočena s obvezom drastičnog smanjenja dušikovog onečišćenja. Jedno od rješenja moglo bi biti povećanje financijskih sredstava EU za čišćenje vodenih resursa u sljedećem proračunu, no takav zahtjev natjecao bi se s rastućim izdacima za obranu i industriju.

Poljoprivrednici diljem Europe već su pokazali otpor ekološkim mjerama, organizirajući masovne prosvjede koji su natjerali EU da ublaži neke od svojih zelenih inicijativa. Europska komisija priznaje potrebu za radikalnijim mjerama, ali ističe kako bi njihova provedba mogla biti izuzetno zahtjevna.

U fokusu ovogodišnje Tehničke konferencije o vodama bit će teme vezane uz osnovnu vodno-komunalnu infrastrukturu i njeno unaprjeđenje:
–    javna nabava i provođenje natječaja
–    sustavi daljinskog mjerenja
–    zahtjevi za kakvoćom i certifikacijom ugradbenog materijala
–    primjena GIS tehnologija
–    zaštita od korozije
–    inovativni modeli zamjene stare vodovodne mreže
–    hidrauličko modeliranje vodoopskrbnih sustava
–    digitalizacija poslovnih procesa, smanjenje gubitaka u mreži
–    i mnoge druge teme

Prijave su otvorene, a prijaviti se možete putem ispunjavanjem PRIJAVNICE.

Časopis Komunal
Kršnjavoga 1, 10 000 Zagreb

t +385 1 6329 111
kristina@komunal.hr
www.komunal.hr

Komentiranje nije dozvoljeno.