PROSTORNO PLANIRANJE I UPRAVLJANJE PROSTOROM
Na Lošinju se od 20.-22.11. održavaju KOMUNALNI DANI, tri povezane konferencije namijenjene jedinicama lokalne i područne samouprave, komunalnim društvima i institucijama nadležnim za zelenu infrastrukturu, prostorno planiranje i upravljanje grobljima.
Prostorno planiranje je ključna funkcija za državu, ali i za svaku lokalnu sredinu. Znanost ističe kako se kod prostornog planiranja mora postići uska suradnja između tri razine – lokalne samouprave, županija i resornog ministarstva. Dobri prostorni planovi trebaju trajati i izdržati test vremena, a u posljednje vrijeme postoji trend čestih izmjena, stoga je i teško utvrditi radi li se o stvarnim potrebama za izmjenama, ili za prilagodbama interesima ulagača ili drugih skupina.
Posebno je osjetljivo prostorno planiranje za većinu mjesta na Jadranu, koja u svojim prostornim planovima imaju ucrtane turističke zone, dok se u stvarnosti u pogledu realizacije ponešto razlikuje, a turistički kapaciteti se nerijetko koriste tek nekoliko mjeseci kroz godinu. Važan segment prostornog planiranja su i poslovne i industrijske zone kao pokretači razvoja i zapošljavanja u cijeloj državi. Generalno gledajući, velika odgovornost leži na lokalnim čelnicima koji kroz prostorno planiranje nastoje pomiriti interese svih dionika involviranih u razvoj turizma i razvoj lokalnih sredina.
Teme:
– Zašto je prostorno planiranje iznimno značajno za svaku državu?
– Kako osigurati sudjelovanje javnosti u postupcima i procedurama koje su vezane za donošenje i izmjene prostornih planova?
– Zašto prostorno planiranje treba imati za cilj postizanje najboljeg mogućeg, ili barem najmanje lošeg, načina korištenja i očuvanja prostora?
– Kako treba štititi prostor koji je ograničeni resurs i kako ga planski koristiti, odnosno kako ga popunjavati?
– Kako se može ocijeniti provedena decentralizacija i rad županijskih tijela kod izdavanja građevinskih i lokacijskih dozvola?
– Kako određeni kriteriji na području zaštite okoliša, utječu na uređenje građevinskog zemljišta u naseljima?
– Što kaže struka oko provedenih zakonskih izmjena i stvarne decentralizacije izdavanje dozvola, odnosno svih akata potrebnih za građenje i uporabu građevina?
– Miješa li se i zašto u praksi naziv “prostorni plan” s nazivom “urbanistički plan”?
– Zašto su sustav prostornoga uređenja u Hrvatskoj od druge polovice 20. stoljeća karakterizirale česte izmijene zakonske osnove?
– Kako postići ravnomjeran prostorni razvoj usklađen s gospodarskim, društvenim i okolišnim polazištima?
– Kakva je povezanost RH s europskim sustavima prostornog uređenja i kakve zakonske obveze proizlaze iz EU zakonodavstva?
– Kako postići razumno korištenje i zaštitu prirodnih dobara, kako osigurati očuvanje prirode, zaštitu okoliša i prevenciju od rizika onečišćenja ili utjecaja klimatskih promjena?
– Itd.
Na KOMUNALNIM DANIMA na Lošinju očekuje se prisustvo mnogobrojnih čelnika JLS, gradonačelnika, načelnika, župana, stručnjaka za urbanizam i prostorno planiranje i kolega komunalaca iz Crne Gore, Srbije, Sjeverne Makedonije, Kosova, Grčke, Bugarske, Hrvatske, Austrije, Italije i Slovenije.
Smještaj možete rezervirati po povlaštenim cijenama u hotelu Punta (Veli Lošinj) na mail jelena.karamarko@jadranka.hr uz napomenu sudjelovanja na skupu časopisa Komunal.
Časopis KOMUNAL
I. Kršnjavoga 1/II, 10000 Zagreb
T: +385(0)1 6329 111 | E: info@komunal.hr